(Live text) “U” Cluj – Steaua București: 0 – 1 (final). Meciul a fost oprit din cauza violențelor

de admin

După o pauză de pregătire, “U” Cluj reia campionatul acasă, pe Cluj Arena, în compania Stelei. Formația lui Reghecampf joacă primul meci după ce a eliminat Ajaxul din Europa League.Steaua am 1

Spectatorii s-au prezentat pe stadion în număr foarte mare: 14.200 de persoane.

min 7: Primul șut spre poartă aparține Stelei. Rusescu a trimis balonul peste poarta gazdelor.

min 14: Tănase îl încearcă pe portarul “studenților” cu un șut de la distanță.

min 16: Primul cartonaș galben al seii îl vede Hidișan.

min 18: Corner pentru Steaua.

min 19: Doi suporteri au gazdelor au intrat pe gazon și au fost scoși afară de forțele de ordine. Ultrașii protestează pentru eliberarea cutezătorilor și pentru că au fost tratați cu gaze lacrimogene de către jandarmi, și aruncă spre teren cu petarde și fumigene. Meciul a fost oprit mai multe minute, după ce MM Stoica a pătruns pe gazon, scandalizat de petardele aruncate pe teren și de gestul suporterilor care au călcat pe iarbă.

min 20: Galeria lui “U” a afișat un banner uriaș pe care a fost scris “Voi jucați ca să trăim, noi cântăm să nu murim”.

min 34: Steaua se stabilește  la conducerea partidei prin golul marcat de Rusescu.

min 45: Lovitură liberă pentru “U” Cluj. Mingea merge în afara terenului.

Centralul fluieră pauza.

Se reia meciul. La pauză a fost înlocuit Chipciu cu Adrian Popa.

min 56: Dublă înlocuire la gazde.

min 64: Cartonaș galben pentru Turcu.

Min 66: Alin Rațiu vede și el cartonașul galben.

Min 74: Ultimele înlocuiri la Steaua și la “U” Cluj.

Min 82: Dedu a fost aproape de egalare. Jucătorul clujenilor a ajuns în posesia balonului după o pasă neglijentă a portarului Tătărușanu. Dedu a trimis mingea spre poartă printre picioarele lui Tătărușanu, dar balonul nu a intrat în poartă.

Formațiile de start:

“U” Cluj: Samoilă Cătălin, Ninu Emil, Zsolt Szilagyi (c), Rațiu Alin, Lucian Turcu, Popa Adrian, Buleica Alin, Hidișan Florin, Bucșa Dan, Borza Adrian, Bogdan Apostu.

Steaua București: Ciprian Tătărușanu, Cornel Râpă, Mihai Pintilii, Florin Gardoș, Alexandru Chipciu, Crstian Tănase, Iasmin Latovlevici, Martins Leandro, Vlad Chiricheș, Raul Rusescu, Alexandru Bourceanu (c).