ClujAzi

Fii informat!

Daniel Buda: Prefectul Vușcan poartă discuții fără soluții, iar parlamentarilor USL nici că le pasă. Cordoş: Interesul investitorilor străini a crescut

Nepăsarea și lipsa de soluții a guvernanților și a parlamentarilor USL, față de cei 148 de angajați disponibilizați de la combinatul Mechel Câmpia Turzii, se pare că este ridicată la rang de virtute, spun democrat-liberalii clujeni.

„Constatăm, cu regret, faptul că după mai bine de 1 an de guvernare USL, toate promisiunile demogogice din timpul campaniilor electorale privind salvarea combinatului Mechel Câmpia Turzii nu au fost altceva decât un pur joc electoral. Mai mult, mimarea implicării în problemele comunității a fost preluată și de către prefectul Gheorghe Vușcan în discuțiile purtate cu liderul de sindicat al Mechel Câmpia Turzii, al sindicatului Cartel „Alfa” Cluj, cu directorii ITM şi AJOFM Cluj, unde reprezentantul Guvernului în teritoriu a dovedit, încă o dată, că este depășit de situație, întâlnirea rămânând la stadiu de discuții fără soluții. Sigur că spijinul celor 10 parlamentari ai USL Cluj: Adrian Oros, Steluţa Cătăniciu, Aurelia Cristea, Irimie Popa, Radu Zlati, Cornel Itu, Moldovan Ioan, Elena Uioreanu, Marius Nicoară şi Alexandru Cordoş nici nu merită amintit atât timp cât de 7 luni au arătat un profund dezinteres față de situația dureroasă în care se găsesc cei 148 de șomeri ai combinatului din Câmpia Turzii și a cetățenilor acestui județ, care le-au dat votul de încredere trimițându-i să îi reprezinte în Parlamentul României”, declară Daniel Buda, preşedintele PDL Cluj.

Acesta consideră că este inadmisibil ca acești cetățeni, care și-au pus speranțele în USL să fie ignorați cu desăvârșire, atât de parlamentarii formațiunii cât și de ministrul economiei sau premierul țării, care să se deplaseze la Câmpia Turzii pentru a purta discuții și pentru a încerca să găsească soluții la problemele cu care acești oameni se confruntă.

De cealaltă parte, senatorul PSD Alexandru Cordoş anunţă că interesul investitorilor străini e pe un trend ascendent în urma vizitelor efectuate de premierul Victor Ponta în afara ţării.

„În ultimele săptămâni, turneul european al premierului României, dl. Victor Ponta a vizat  transmiterea unui mesaj de stabilitate și predictibilitate cancelariilor  europene, un  dialog  consistent  care  a  salvat  România  din  izolarea  internațională  provocată politicile  conflictuale  ale  regimului  Traian  Băsescu  –  PDL.  Prin  consecvenţă  şi dinamism,  premierul  României  a  acţionat  cu  responsabilitate  pentru  refacerea credibilităţii  şi  respectabilităţii  internaţionale  a  României  şi  pentru  asigurarea  cu prioritate a protecţiei intereselor cetăţenilor săi. În urma vizitelor din cele peste 30 de  țări și  a întâlnirilor la nivel înalt cu demnitari din state precum Germania, Franța, Austria, Italia, Polonia, Spania, UE, SUA, China, perspectiva  unor  noi  investiții  străine  majore  în  România  este  pozitivă,  relațiile consolidate cu aceste țări transmițând un semnal că România este sigură și deschisă investițiilor străine. Premierul va continua să dezvolte relațiile externe ale României, atât cu partenerii noștri occidentali, cât și cu statele asiatice, care în ultima perioadă, ca  urmare  a  resurselor  naturale  de  care  dispun  au  intrat  în  topul  elitei  economice mondiale”, susţine Cordoş.