Cinci, cifra magică pentru CFR Cluj

de admin

CFR Cluj continuă parcursul bun din Liga I, sub comanda noului antrenor. Clujenii au obținut aseară, pe teren propriu, o victorie la scor mare în fața brașovenilor: 5 – 0. Cele cnci goluri urcă formația campioană până pe locul cinci în clasament.

Kapetanos a deschis scorul în Gruia, în minutul 13. Grecul a împins în plasă, de pe linia porții, mingea centrată de Gabi Mureșan. Acesta a fost singurul gol marcat pe parcursul primei reprize, partea a două a jocului rezervând surprize mari pentru oaspeți.

În minutul 55, Mureșan a mărit avantajul de pe tabelă cu o lovitură de cap din corner.

După 9 minute, Kapetanos a fost faultat în careul Brașovului de către Taborda, iar Cadu a transformat penalty-ul cu succes: 3 – 0.

Rui Pedro a înscris și el cu capul, din centrarea lui Valente, și a majorat scorul în minutul 69.

Aguirregaray și-a adus la rândul său aportul la suferința brașovenilor, și a dus
scorul la 5 – 0 cu un șut de la 25 de metri minutul 82.
În urma acestui rezultat, CFR Cluj urcă până pe locul 5, înaintea lui Dinamo, care joacă în această seară împotriva Stelei.